Peintbols

Peintbols ir komandas spēle, kas izgudrota pagājušā gadsimta 80. gados. Tās būtība ir izslēgt pretinieku komandas spēlētājus, šaujot pa tiem ar speciālas krāsas bumbiņām. Tās viegli saplīst, atsitoties pret objektu, un ar pārtikas krāsvielu sajauktās želejas traipi liecina par sasniegto mērķi. Krāsa nebojā apģērbu un ādu, jo ir viegli nomazgājama. Tiek izmantotas gāzes pistoles jeb ar gāzi darbināmi mārkeri. Spēlētāji ir ģērbti aizsargtērpos un maskās. Peintbols ir izklaides spēle, taču notiek ne vien amatieru vidū, bet arī profesionālā līmenī, organizējot dažādus turnīrus, kuros iesaistās profesionālas komandas un spēlētāji. Peintbolu izmanto arī valstu aizsardzības spēkos kā palīglīdzekli militārajos treniņos, kā arī nevardarbīgu nemieru apspiešanā vai aizdomīgu gadījumu novēršanā.

Spēli iespējams spēlēt gan brīvā dabā, gan iekštelpās, kuru lielums var būt atšķirīgs. Spēles laukumu raksturo dabīgs vai mākslīgi izveidots apvidus taktiskiem manevriem. Pastāv dažāda veida peintbola pielietojums, kurā var iekļaut arī tādus spēles elementus, kā karoga atņemšana, noteikta vides objekta aizstāvība, priekšmetu meklēšana u. t. t.. Spēle var ilgt no dažām sekundēm līdz stundām, taču scenārijs var paredzēt spēli arī vairāku dienu garumā.

Noteikumi ir stingri reglamentēti, taču tie var būt ļoti dažādi, atkarībā no spēles vides un rīkotāju idejām. Katrā ziņā peintbola noteikumi tiek paskaidroti pirms spēles sākuma. Pamata nosacījumā ietilpst uzstādījums trāpīt pa mērķi, pašam izvairoties no šāviņiem jeb tikt „iezīmētam”. Pastāv visdažādākie regulējumi, kas padara šāviņa trāpījumu par notikušu, bet visizplatītākais noteikums, piemēram, Amerikā ir – šāviņam jāatstāj krāsas pēdas uz objekta vismaz 25 ASV centu monētas lielumā. Atkarībā no iepriekš zināmajiem noteikumiem, iekrāsotais pretinieks var atgriezties laukā pēc noteikta laika vai arī pamet to pavisam.

Noteikumos, īpaši komerciāla rakstura spēlēs, ietilpst minimālās distances ierobežojums, kādsdrīkst tikt izmantots pretinieka iezīmēšanai, piemēram, 4.5 m. Lai izvairītos no ievainojumiem, spēles noteikumos var izmantot arī padošanās iespēju, kas jāpiedāvā pretiniekam, ja sasniegts minimālais attālums. Taču profesionālajā spēlē to praktiski neizmanto.

Avoti:

https://en.wikipedia.org/wiki/Paintball

FAQ – viss par peintbolu